Categories
Makaleler

ÖDEM NEDİR? ÖDEM ATMA YOLLARI

Ödem, diyet döneminde sıklıkla karşılaştığımız, tartıda eksileri görmemizi zorlaştıran bir sorundur. Vücuttan yağlar atılmış olsa bile bazen ödem probleminden dolayı tartıda azalan sayılar göremeyebilir, hatta artan rakamlar görebiliriz. Peki ödem nedir, neden oluşur ve en önemlisi bu problem ile nasıl başa çıkabiliriz? Bunları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ödem vücuttaki sıvının dokularda aşırı birikmesi nedeniyle genellikle bacak, ayak, kollar ve ellerde şişlik olarak ortaya çıkan bir sorundur. Yalnızca bir bölgeyi veya tüm vücudu etkileyebilir.

Ödem genellikle vücutta fazla sıvıyı tutan tuzun atılamamasından kaynaklanır. Hafif ödem vakalarının sebebi aşağıdakiler olabilir:

-Yetersiz fiziksel aktivite

-Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya yatmak

-Tuzlu gıdaların fazla tüketilmesi

-Regl dönemi öncesi hormonal değişim

-Menapoza girmiş olamk

-Yetersiz su tüketimi

-Yetersiz vitamin alımı

-Fazla kilolar

-Tansiyon ilaçları

-Hormon ilaçları

-Antibiyotikler

-Hamilelik

Ödeme bu durumlar dışında bazı hasalıklar da sebep olabilmektedir. Kalp rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, damar yetmezliği ve böbrek hastalıkları ödeme sebep olan en yaygın hastalıklardır.

Ödem dokularda, özellikle kol ve bacaklarda, cilt altında şişlik, aşırı karın büyüklüğü olarak kendini gösterebilir. Ödem olduğundan şüphelendiğiniz şişlik olan bölgeye birkaç saniye bastırıp çektiğinizde çukurluk oluşuyorsa ödeminiz olduğunu anlayabilirsiniz.

Diyet dönemlerinde tartıda eksilen kiloları görebilmek adına ödeme sebep olan davranışlardan kaçınmak ve ödem problemi varsa bir an önce çözüme ulaştırmak önemlidir. Aksi taktirde yağ analizi yapan bir tartınız yok ise, sadece kilo gösteren bir tartıda yağdan kilo verseniz bile ödeminiz olduğu için kilo vermemişsiniz gibi görünebilir ve bu motivasyonunuzu düşürebilir.

Hafif seviyedeki ödemler genellikle kendi kendine geçer. Tabii ki ödem atımını hızlandırmanın yolları vardır. Öncelikle ödem sebebini saptamamak daha doğru olacaktır. Örneğin yetersiz fiziksel aktiviteden kaynaklı ödem için hareketinizi arttırabilir, az su tüketimine bağlı olarak ödeminiz oluştuysa kilonuza göre önerilen günlük su miktarını tüketmeye çalışabilirsiniz.

Hafif seviyedeki ödem problemleri için ödem atımı destekleyen besinler de çözüm olabilir. Ödem söktürücü besinlerden bazılarını sizler için aşağıda sıraladık:

  • Maydanoz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
  • Potasyum içeriği sebebiyle muz ve avokado
  • Ananas
  • Yeşil çay
  • Kiraz sapı çayı
  • Mısır püskülü çayı
  • Karahindiba çayı

Sürekli olarak tekrar eden ödem durumunuz varsa yanlış besleniyor olabilirsiniz. Bunun için bir diyetisyenden destek alabilirsiniz. Ödem atıcı tariflerimizi görmek için instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir