Categories
Makaleler

Aldığınız nar ekşisinin paketine hiç dikkat ettiniz mi? Bazı paketlerde “nar ekşili sos” yazarken bazılarında “%100 nar ekşisi” yazar. Hakiki Nar Ekşileri içerisinde %100 nar suyu konsantresi bulunurken kullandığımız Nar Ekşisi Soslarının nar suyu içerikleri %30-50 civarlarındadır. Aynı markaların bile bu farklılıklara sahip ürünleri bulunmaktadır.

Nar Ekşisi Sosunun geriye kalan kısımlarında ise vücudumuza zarar verebilecek birçok katkı maddesi bulunmaktadır. Glikoz şurubu, Renklendiriciler, Koruyucular ve Asitlik düzenleyiciler bu maddelerden bazılarıdır. Bu nedenlerle diyette nar ekşisi sosu kullanılmamalıdır. Salatalarınızda limon suyu ve sirkeye yer verilmelidir.

Türk Gıda Kodeksi tarafından nar ekşisi görünümlü ürünleri yasaklayan yönetmelik taslağı görüşe sunulmuştur. Yönetmelik yürürlüğe girerse Haziran 2021 tarihiyle birlikte market raflarında nar ekşisi görünümlü ürünler yer alamayacak.

BetDen Diyet Kliniği danışanıysanız muhtemelen bu bilgiyi çok daha önceden öğrenmişsinizdir. Eğer henüz danışanımız değilseniz hemen sağlıklı beslenmeyi öğrenebilmek için 0850 474 26 84 no’lu telefonu arayarak ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir