Categories
Makaleler

Gelişen teknoloji ve bilimle beraber zayıflamayı vaad eden bir sürü cerrahi yöntem de günümüzde yaygınlaştı. Özellikle kötü diyet tecrübeleri yaşamış veya ‘kolay’ yoldan zayıflamak isteyen bireyler bu yöntemlere başvurmaya başladılar. Birçok yöntem olmasının yanı sıra bu yöntemlerin de birçok iyi ve kötü tarafları bulunduğu için kafalar biraz karışmış olabilir. Nedir, ne değildir bir bakalım…

Cerrahi yöntemlerin Ameliyat İçeren ve Ameliyat İçermeyenler olarak 2’ye ayrıldığını söyleyebiliriz. Her iki başlık da kendi içerisinde birden çok yöntem içermektedir. Ameliyat ile gerçekleştirilenler daha ciddi operasyonlar olsa da aslında iki şekilde de hayat tarzınız büyük oranda değişir.

Ameliyat içeren zayıflama yöntemlerine bakacak olursak;

  • Tüp Mide: Konu ile hiç alakası ve ilgisi olmayan bireylerin bile daha öncesinde mutlaka duymuş olduğu bu yöntem midenin %75-80’lik kısmının çıkarılması işlemidir. Ameliyat sonunda midenizin boyutu 1 çay bardağı büyüklüğüne getirilir. Hacmin azaltılması ile mide kapasiteniz küçülür ve daha az besinle kendinizi tok hissetmeye başlarsınız. Çeşitli hormon salgılarının azaltılmasıyla iştah kontrolü üzerinde de etkili olabilen bir yöntemdir. İşlem sonrasında diyet uygulanması zorunludur. Aksi takdirde geri kilo alımları gözlenmekte…
  • Gastrik Bypass: Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonucunda midenizin büyük bir kısmı devre dışı bırakılır, geriye küçücük bir alan bırakılır. Küçük kalan mide ince bağırsağa bağlanarak emilim aşamaları azaltılır. Bu sayede besin alımının ve emiliminin azaltılması amaçlanır. İşlem sonrasında diyet uygulanması zorunludur.
  • Mide Kelepçe: Bir dönemin medyatik işlemlerinden biri olan ve Mide Bandı olarak bilinen bu yöntemde midenin bir bölümüne silikon bant yapıştırılarak mide hacminin küçülmesi sağlanır. Böylece erken doyma hissinin oluşması hedeflenmektedir. İşlem sonrasında diyet uygulanması zorunludur.

 

Ameliyat içermeyen zayıflama yöntemleri ise;

  • Mide Botoksu: Son zamanların en popüler uygulamalarından biri olan Mide Botoksu midenin içerisine Botulinum isimli toksinin enjekte edilmesi işlemidir. Endoskopik yöntemle gerçekleştirilir ve basit bir işlemdir. 3-6 ay etkisi devam edebilir. Midenin hangi bölgesine ne kadar dozda uygulanacağını belirten standartlar bulunmadığı için etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. İşlem sonrasında diyet uygulanması zorunludur.
  • Mide Balonu: endoskopi veya yutma yöntemleriyle gerçekleştirilebilen mide balonu da sık tercih edilenlerden biridir. Midenin içerisinde sıvı veya hava ile doldurulan balon yerleştirilir. Midenin bir kısmını kaplaması sebebiyle tokluk hissi oluşturur ve yaklaşık 6 ay erki gösterebilir. 6 ay veya 1 yıl süre sonucunda balon mideden çıkarılır. İşlem sonrasında diyet uygulanması zorunludur.

Yazıda belirtilenler haricinde birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlar en popülerleri olmakla birlikte en çok sonuç alınan yöntemlerdir. Genellikle diyet yapmaktan kaçan bireyler tarafından tercih edilseler de bütün işlemlerin sırasında veya sonrasında belirli bir diyet uygulanması zorunludur.

Cerrahi zayıflama yöntemlerinde başarıyı yakalayabilmek için günlük beslenme ve yaşam alışkanlıklarınızı, besin tercihlerinizi ve yanlış beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekir. Herhangi bir zayıflama işlemi yaptırmış olmanız canınız ne isterse ve ne zaman isterse yiyebileceğiniz anlamına gelmemelidir. Hatta öyle ki bu işlemlerden sonra çok daha dikkatli ve kısıtlı beslenmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Vücudunuza en uygun beslenme şeklinizi hayat tarzına getirerek uygulayabilmek için bir diyetisyene danışanilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir