Categories
Makaleler

Hayatın hızlanmasıyla birlikte yapımı kısa süren, hızla hazırlanabilen yemeklere yönelim artmaya başladı. Böylece tercihler de ‘fast food’ gibi aşırı yağlı ve kızartma yöntemiyle pişirilen yemeklerden yana yaygınlaştı. Teknoloji de bu tercihlere uygun olarak gelişti ve son zamanlar adını sık sık duymaya başaldığımız ‘Airfryer (Hava Fritözü)’ cihazları piyasaya sürüldü.

Sizlerin dikkatini çektiği gibi biz diyetisyenlerin de ilgi odağı olan bu cihazlar uzun vadede popüler olmaya ve hayatımızda yer almaya devam edecek gibi duruyor. Peki neden?

Aslında 1940’lı yıllardan bu yana piyasada çeşitli türleri yer alsa da son birkaç senedir en iyi ve en kullanışlı versiyonlarına rastlamaya başladık. Basitçe tanımlayacak olursak; yemekleri en az yağ ile en kısa sürede pişirme yöntemi diyebiliriz. Tabii ‘az yağ’ kullanımı devreye girince diyetisyenler tarafından sevilmemesi imkansız gibi görünüyor J

Biz diyetisyenler az yağ tüketimini tavsiye ediyoruz ama bu hiç yağ tüketmememiz gerektiği anlamına gelmiyor. Sağlıklı bireylerin beslenmesinin yarısını karbonhidratlar oluştururken %20-30’luk kısmını da yağlar oluşturmalıdır. Fakat besinlerin içerisinde yer alan görünmez yağlar bizim günlük yağ ihtiyacımızın büyük bir çoğunluğunu karşılamaktadır. Bu sebeple yemekler pişirilirken eklenen yağ minimuma indirilirse kilo kontrolü daha rahat sağlanır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda aşırı yağ alımının obezite, karaciğer ve kalp hastalıklarına yol açtığı, aynı zamanda kanser riskini arttırdığı bulunmuştur. Özellikle derin yağda kızartma yöntemi hem organ sağlığı hem ruhsal sağlık açısından hayatımızdan çıkarmamız gereken pişirme yöntemidir. Yapılan bir araştırmada patateslerin bir kısmı derin yağda, diğer bir kısmı ise airfryer cihazlarında kızartılmış. Ve derin yağda kızartma yöntemiyle patatesler 5 kat daha fazla yağ çekmiştir. Yapılan başka bir çalışmada ise kızartma tüketmenin insan psikolojisini olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır.

Cihazın çalışma mantığı temelde besinlerin etrafına sıcak hava dağıtarak kızartma mantığına dayanıyor. Fakat buradaki kızartma derin yağda kızartmadan oldukça farklı. %80 daha az yağ kullanımını hedeflediği için kızartmayı sağlıklı hale getiriyor. Besinlerin orijinal lezzet ve görünümlerinde değişim minimum düzeyde olurken etrafa koku yayma sorunu da ortadan kalkıyor. Ortalama 15-20 dakika içerisinde yemeklerin pişmesi en büyük kolaylığı sağlarken düşük kalorili ve lezzetli sonuçların ortaya çıkması bizleri tatmin eden asıl kısım diyebiliriz.

Hızla değişen hayat şartlarında sağlıklı kalabilmek ve sağlıklı beslenebilmek için airfryer cihazları iyi bir tercih olabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek için profesyonel destek alarak bir diyetisyene başvurmayı ihmal etmeyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir