Categories
Makaleler

Okullar açılıyor, her yaştan öğrenciler okula dönüyorlar. Yaz tatili sürecinde bazı öğrencilerin beslenme düzeni bozulurken bazıları ise daha iyi bir beslenme düzenine sahip oldular. Uzun aranın ardından okula dönen çocukların, sağlıklı gelişimi için okulda da sağlıklı öğünler yapmaları gerekmekte. Peki çocuklar okulda beslenirken nelere dikkat etmeli?

– Ders aralarında abur cubur, bisküvi, çikolata gibi çok da sağlıklı olmayan gıdalar yerine süt, taze veya kuru meyve, parmak sebze, kuruyemiş gibi aşırı içermeyen ve vitamin-mineral açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

– Tam gün eğitim gören ve/veya okulda beslenme yapması planlanan çocuklar için sağlıklı beslenme çantaları hazırlanabilir. Bu bir peynirli ve sebzeli sandviç, peynirli tost veya ev yapımı sebzeli börek/poğaça olabilir.

– Sandviçler için çok tahıllı ekmeklerin tercih edilmesi daha besleyici olacaktır. Yeşillikler ve domatesin kullanımı da ihmal edilmemelidir.

– Süt, ayran, yoğurt veya kefir gibi bir süt ürünü okuldaki ara veya ana öğünde de mutlaka tüketilmelidir.

– Şeker ilavesiz meyve suları okul kantinlerinde ulaşılabilecek içecekler yerine iyi bir alternatif olacaktır.

– Çocuklar için sağlıklı öğünler hazırlarken sosis, salam gibi işlenmiş et ürünleri kullanılmamalıdır.

– Beslenme çantasına koyulacak tüm ürünlerin oda sıcaklığında bozulmayacak ürünler olmasına dikkat edilmelidir.

– Farklı günler farklı besinlerin kullanımı çocukların sıkılmadan öğünlerini tüketmelerini sağlayacaktır. Gerekirse çocuklara yönelik sevimli sunumlar yapılabilir 🙂

Devlet okullarında sıklıkla uygulanan velilere verilen beslenme programlarında börek günü, kızartma günü, kahvaltı günü vs. günler yer alabiliyor. Peki bu tarz bir programa bağlı kalması gereken veliler çocuğunun daha sağlıklı beslemesi için ne yapabilir?

-Kızartma günlerinde derin bol yağda kızartma yapmak yerine airfry veya fırınlama yöntemi tercih edilebilir.

– Okula içecek yollamanız gerekiyorsa sıcak havalarda ayran gibi içecekler bozulabileceği için sağlıklı seçeneklerimiz daralıyor gibi görünse de dönem başında edinebileceğiniz 200-250 ml çelik termos ile bozulmanın önüne geçebileceğiniz gibi kışın da ılık veya sıcak içecekler taşınmasını sağlayabilirsiniz.

-Meyve suyu alternatifi hazır kutuda olmak zorunda değil. Mevsim meyvelerinden yapacağınız komposto veya çocuğunuz sevdiği kuru meyveler ile yapacağınız hoşaf ile kendinize sağlıklı seçenekler üretebilirsiniz.

-Çocuğunuz asla sürülebilir çikolatalar veya fıstık/fındık ezmesi tüketmeyecek diye bir şey yok. Katkısız veya şeker ilavesiz sürülebilir seçenekler ile tatlı besinler de hazırlanabilir.

-Daha zengin makarna tabakları için çocuğunuzun sevdiği ve dayanıklı sebzeler ile makarna hazırlayabilirsiniz.

– Gerekirse çocuğunuz için sağlıklı öğünler planlama konusunda bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir