Categories
Makaleler

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Nedir, Neden Oluşur?

İltihaplı romatizma, yani tıbbi adıylaromatoid artrit (eklem romatizması), kronik bir inflamatuar bozukluktur. Bu bozukluk bazı bireylerde göz, akciğer, cilt, kalp ve kan damarları da dahil olmak üzere vücudun birçok sistemine zarar verebilir. 

Romatoid artrit, bir otoimmün sistem (bağışıklık sistemi) bozukluğu olup kişinin bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokusuna, özellikle eklem dokularına saldırması durumudur. İlerleyen aşamalarda kişide eklem deformasyonu ve kemik erozyonuna (yıkımına) neden olabilir ve bu durum ağrılı şişlikler olarak vücutta kendini gösterebilir. Osteoporoz, romatoid nodüller, kuru göz ve ağız, enfeksiyonlar, anormal vücut kompozisyonu, karpal tünel sendromu, kalp sorunları, akciğer rahatsızlıkları ve lenfomaya sebep olabilir.

Romatoid artritin oluşma sebebi konusunda uzmanlar henüz net bir bilgiye sahip olmasalar da kalıtsal olabileceği düşünülmektedir. Oluşma riskini arttıran faktörler ise şunlardır:

-kadın olmak (kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir),

-ileri yaş (ilk olarak daha çok orta yaş grubunda ortaya çıkar),

-fazla kilolu veya obez olmak,

-genetik yatkınlık

-sigara içmek (özellikle gen yatkınlığı varsa hastalığın görülme riskini arttırır),

-çevresel faktörler (net olmasa da asbest veya silika gibi maddelere maruziyetin hastalık görülme riskini arttırabildiği gözlemlenmiştir).

Romatoid artrit, bulaşıcı bir hastalık değildir. Hamilelik durumunda anneden bebeğe geçebilen bazı maddeler, doğumdan sonraki ilk günlerde bir takım olumsuzluklara yol açabilir ancak bu genellikle geçici bir durumdur. Evebeynlerin bu hastalığa sahip olması, sonraki kuşaklarda bu hastalığın ortaya çıkacağının garantisi değildir.

Bu hastalık için henüz kesin bir tedavi yoktur, kronik bir hastalık gibi tedavi süreci ömür boyu devam edebilir. Görülen semptomlara göre nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar veya kortikosteroidler kullanılabilir.

Romatoid Artrit ve Beslenme

Steroidlerin yan etkileri arasında kemik incelmesi, kilo alımı ve diyabet bulunur. Bu sebeple steroid kullanan hastalarda buna özel beslenme programı uygulanması gerekir. Romatoid artritte doğru bir beslenme protokolü hastaların yaşam kalitelerini arttırmaktadır. Bu hastalığa sahip kişiler aşağıdaki beslenme tavsiyelerini uygulayabilirler:

-ilave şeker içeren gıdalardan ve tatlandırıcılardan uzak durun

-beyaz un ve beyaz unla üretilen gıdalardan uzak durun

-işlenmiş gıda tüketiminizi azaltın

-trans yağ içeren gıda tüketiminizi azaltın

-omega-3 alımınızı arttırın, bunun için haftada 2 kez balık tüketin, tüketemiyorsanız omega-3 takviyesi kullanın

-kolajenden zengin beslenin veya kolajen takviyesi alın

-doktor kontrolünde d vitamini, kalsiyum ve c vitamini takviyesi kullanılabilir

Romatoid Artrit ve Andulasyon

Modern ilaç türleri tedavi seçeneklerinin sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirmiş olsa da, şiddetli romatoid artrit günümüzde bireylerde fiziksel engele neden olacak zararın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Andulasyon cihazı, biyofiziksel prensiplere dayalı yeni tedavi yöntemidir. Andulasyon terapisi mekanik titreşim ve kızıl ötesi ışınların birleşiminden oluşur.  Andulasyon tedavisinde kullanılan titreşimler vücutta yenilenme ve onarım oluşturur.

Andulasyon terapisi, romatizmal hastalıkların tedavisinde ve ağrıların azaltılmasında kullanılmaktadır. Kan dolaşımını aktive edip relaksasyon sağlayan bu yöntem, semptomların hafifletilmesinde oldukça başarılıdır. Bu terapi ile kas gerilimi, blokajlar çözülür ve hasar görmüş eklemler üzerindeki yük giderilir. Kireçlenme, romatizmal hastalıklar ve osteoporoz sebebi ile kısıtlanmış eklem hareketlerinin geri kazanılmasını destekler. Ağrılarda kısa bir sürede azalma görülür. Terapi süresince eklemlerdeki yıpranma ve iltihaplanma yavaşlar, ilerlemesi engellenir.

Romatoid artriti olan bireylere andulasyon terapisi 15-20 seans aralığında önerilmekte ve haftada en az 2 gün olacak şekilde uygulanmaktadır.

Kliniğimizden bu konuda destek almak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir