Categories
Makaleler

‘’Spor yapıyorum, protein tozu kullanmalı mıyım?’’ diye düşünüyorsan bu yazı tam da sana göre!

Nasıl besleneceği konusunda kafa yormayan, düşünmeyen insan yoktur. Yeterli ve dengeli beslenme ile ilgili medyada yaygınlaşmış bilgi ve algılar sebebiyle yanlış beslenmeye yönelim giderek artmaktadır. Bu yönelimlerden bir tanesi de spor yapan herkesin mutlaka protein tozu kullanması gerektiğini düşünüyor olmasıdır. Bu konuya bir açıklık getireceksek öncelikle bireyler için protein alımının öneminden bahsetmek gerekir.

Vücudumuz için yeterli protein alımı sadece sporcu beslenmesinde değil tüm bireylerin beslenmesinde oldukça önem taşımaktadır. Yeterli protein alımında vücudumuzda kas yapımı desteklenir. Ancak ihtiyacımızdan fazla alının her bir protein ise, tıpkı karbonhidratlarda olduğu gibi, vücutta yağ olarak depolanmaya başlar. Yani protein alımım arttıkça kas oranım artar diye düşünmek yanlış olur.

Peki o zaman protein tozları ne işe yarar? Bir de ona bakalım… Protein kaynaklarının ayrıştırılmasıyla elde edilen ham proteine protein tozu denilmektedir. En çok tercih edileni ise whey proteinleridir, bu proteinler peynir altı suyunda bulunmaktadır. Peynir altı suyu peynir yapımında sütün kestirilmesiyle ortaya çıkan sarı sıvıdır. Bu sıvı kurutulur ve tüketilebilirliği arttırması amacıyla içerisine aromalar eklenerek tatlandırılır. Böylece toz halinde whey protein takviyeleri elde edilir.

Whey proteinlerinin en çok tercih edilen olmasındaki en büyük etken ise tüm aminoasitleri içerisinde bulunduruyor olmasıdır. Diğer protein kaynaklarına göre sindirimi daha hızlı ve emilimi daha iyidir. Egzersiz veya spor sonrası tercih edilebilecek en iyi seçenekler arasında yer alır.

Proteinlerin ihtiyacımızdan fazla alınması yağ olarak depolanıyor demiştik. Bu sebeple günlük beslenmesinde protein ihtiyaçlarını besinlerle karşılayabilen bireylerin protein tozlarını kullanmasına gerek yoktur. Günlük hayatında sık sık çok ağır spor türlerine yer veren bireylerin ise protein tozlarını tüketmeye başlamadan önce bir hekime veya bir diyetisyene danışmaları gerekir.

Dışarıdan herhangi bir takviyeye başlamadan önce beslenme düzenimiz ve beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmekte her zaman fayda vardır. Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir