Categories
Makaleler

Bağışıklık sistemi beslenme, bütün sağlık önerileri ve hijyene dikkat edilmesiyle güçlü tutulabilir.

Sigara içmemek,

Sağlıklı kiloyu korumak,

Uykuya dikkat etmek,

Stresi en azda tutmak,

Düzenli egzersiz yapmak beslenmenin yanında bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında etkilidir.

Haftalık olarak kendinize uygun egzersiz yapılması hem bağışıklık sistemini korumak hem de sağlıklı vücut ağırlığını korumak için önemlidir.

Özellikle gece kaliteli ve yeterli uyku güçlü bir bağışıklık için kritiktir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücutta görülebilecek hastalıklardan korunmak için:

Yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. Bağışıklık sistemi için folik asit, B12 vitamini ve C vitamininden zengin besinleri beslenme düzenine dahil edilmesi gerekir. Bu şekilde günlük karbonhidrat, protein ve yağ miktarının da karşılanması önemli bir noktadır.

Antioksidan özelliğe sahip A , C ve E vitaminlerinden ve alfa lipoik asit ve glutatyondan zengin besinlerle beslenmek bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.

Portakal, mandalina, kivi, greyfurt gibi asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. Kırmızı ve yeşil biber de C vitamininden zengin sebzelerdendir.

Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip antosiyaninleri içerir.

Brokoli, önemli bir C vitamini kaynağı ve başka güçlü antioksidanları içerir.

Ispanak, C vitamini, E vitamini gibi birçok temek antioksidan içererek bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili besinlerdendir.

Kefir,  içerisinde yararlı canlı bakterileri içeren fermente bir içecek olup bir probiyotiktir. Bağırsak sağlığını iyileştirerek bağışıklık sistemi üzerinde etkisini gösterir.

Yeşil çay, içerdiği flavonoidlerle bağışıklığı güçlendirirken kan lipitlerinde iyileşmeye katkı sağlar. İyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürür.

Ay çekirdeği, E vitamininden zengin bir besindir. Bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir ancak kilo kontrolü açısından miktarına dikkat edilmelidir.

Sağlığın iyileştirilmesi ve bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için beslenmeyle birlikte uyku, egzersiz, kötü alışkanlıklardan uzak durmak gibi diğer yaşam tarzı değişiklikleriyle desteklemek en etkili yol olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir