Categories
Diyet

Metabolik hız, yediğimiz besinlerin vücut tarafından enerjiye dönüştürülme kapasitesini gösteren bir parametredir. Metabolik hızın düşmesi tüketilen besinlerin enerjiye dönüşümünü azaltıp vücutta yağ dokusu olarak depolanmasına yol açmaktadır. Bazı hastalıklar, genetik faktörler, yaş, boy, cinsiyet, kas oranı, yağ oranı ve hormonal durum gibi bir çok faktörden etkilenmektedir. Bu nedenle herkesin metabolik hızı birbirinden farklıdır. Eğer metabolizmanız yavaş çalışıyorsa korkmayın! Gayet olağan bir durum olmakla birlikte metabolizma hızınızı arttırmanın bir çok yolu var.

Diyete başlarken veya duraksama dönemlerinde metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

  1. Güne mutlaka bir bardak su ile başlayın
  1. Uyandıktan sonra kahvaltınızı ilk yarım saat içerisinde yapmaya özen gösterin.
  2. Metabolizmayı hızlandırma için, susamasanız bile günlük kilonuza göre gereken miktarda su tüketin. Tüketmeniz gereken su miktarını, kilonuzu 0.033 ile çarparak hesaplayabilirsiniz. (sonuç litre cinsindendir)
  3. Eğer kafein almamanızı gerektiren bir sağlık probleminiz yoksa gün içerisinde 2 fincan yeşil çay, 2 fincan kahve içebilir.
  4. Hamur işleri metabolizmanızı ağırlaştırır, o nedenle tüketmekten kaçının.
  5. Et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt gibi protein ağırlıklı beslenme metabolizmanızı hızlandırır. Protein fazla tüketmek isterken fazla miktarda hayvansal yağ ve kolesterol almamak için protein miktarının günlük gereksiniminize göre ayarlanması çok önemlidir.
  6. Kışın vücudumuz ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek adına harcadığı enerjiyi düşürmektedir. Bu nedenle metabolizmanın canlandırılması için fiziksel aktiviteler artırılmalıdır. Haftanın 3 günü orta tempolu 45 dakikalık yürüyüşler iyi gelecektir
  7. Özellikle lifli besinler tercih edilmelidir. Yani ekmeklerinizi beyaz ekmek yerine esmer tercih edebilir, sebze-meyve tüketiminizi arttırabilirsiniz.
  1. Yaklaşık 7 saat uyumak ve gece 11-12 arasında uyuyor olmak metabolizmayı hızlandırır. Geç saatlerde uyuyorsanız, uyku saatlerinizi erkene çekmeye çalışın.
  2. Ve son olarak, pek çoğunu denediniz ve fiziksel aktivite de yapamıyorsanız BETDEN Diyet Kliniği Uzman ekibinden destek alma zamanınız gelmiş demektir. Metabolizma hızlandırma ve sağlıklı aktif yaşam için yeni nesil tedavi cihazımız Andulasyon ile tanışmalısınız. Diğer yazılarımızda/videolarımızda bahsettiğimiz gibi andulasyon cihazı medical bir cihaz olup diyetle birlikte bölgesel incelmeyi destekleyici olarak kullanılmaktadır. Andulasyon cihazı doğal olarak metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımı ve ödem atımını kolaylaştırır. Yarım saatlik bir andulasyon seansı vücudunuzda 2.5 saat yürüyüş etkisi oluşturur. 

Metabolizmanızı tanımak ve daha etkin çözümlerle yaşamınızı sürdürmek için haydi, tanışalım artık 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir