Categories
Diyet

Kilo verme amaçlı diyet programı izlenirken ilk haftalarda hızla verilen kilolar, tartıda yüz güldüren ağırlıkta azalmalar sonraki aylarda yavaşlayabilir. Hedeflediğiniz kiloya ulaşmaya çalışırken başlangıçta 1 haftada verdiğiniz 1 kilo ve üzeri kayıplar, ilerleyen dönemde yerini 200-300 gram, hatta kilo artışına bile bırakabilir. Bu, vücudunuzun kilo kaybına direnişidir. Bu döneme ‘plato dönemi(duraksama)’ diyoruz ve kilo verirken plato dönemine girmeniz tamamen doğaldır. Kaybettiğiniz yağ ile içi boşalan yağ hücrelerinin yok olmaması için zamanla içerisine su dolar ve bu sizin kilo vermenizi yavaşlatır.

Kilo verme sürecinde plato dönemini (duraksama) atlatabilmek için yapabileceğiniz birçok şey var:

-Beslenme düzeninizde değişiklik yapabilirsiniz. Birlikte çalıştığımız kilo verme danışanlarımızla genellikte sağlıklı ve dengeli bir Akdeniz diyeti ile başlıyoruz. Plato dönemlerinde ise vücudu şaşırtmak için danışanın sağlık durumuna göre de uygunsa glutensiz diyet, aralıklı oruç (IF) gibi farklı diyet çeşitlerinden faydalanabiliyoruz.

-Egzersiz çeşidinizi değiştirip süreyi arttırabilirsiniz. Danışanlarımızdan diyet programının dışında, fiziksel bir sorunları yoksa, sadece yürüyüş yaparak egzersize başlamalarını istiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği gibi haftalık 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivite yapılmasını öneriyoruz. Eğer bu egzersiz düzeyine ulaştıysanız egzersiz sürenizi daha da arttırabilir veya yağ yakımınıza da destek olacak farklı egzersiz türlerini deneyebilirsiniz.

-Fiziksel aktivite yapamıyorsanız andulasyon cihazımızdan faydalanın. Diğer yazılarımızda/videolarımızda bahsettiğimiz gibi andulasyon cihazı medical bir cihaz olup diyetle birlikte bölgesel incelmeyi destekleyici olarak kullanılmaktadır. Andulasyon cihazı doğal olarak metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımı ve ödem atımını kolaylaştırır. Yarım saatlik bir andulasyon seansı vücudunuzda 2.5 saat yürüyüş etkisi oluşturur.

-Yeşilçay, beyaz çay, mate ve matcha çaylarına diyetinizde yer verebilirsiniz.

-Su tüketiminizi arttırabilirsiniz.

– D ve B12 gibi bir vitamin eksikliğiniz varsa bunları takviye olarak alabilirsiniz. Vitamin ve mineral eksiklikleri kilo vermenizi zorlaştıracaktır.

-Yeterli sıklıkta balık tüketmiyorsanız omega-3 takviyesi almanız birçok sağlık faydasının yanında yağ yakımınızı da kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir